Cristiano Ronaldos nedtur fortsætter, holdets knebne sejr formår ikke at bryde dødvandet
AI Nassr besejrede AI Shabab knebent 3-2 og afsluttede dermed deres tre kampe lange taberrække og mindskede afstanden til ligaens førere til fire point. Bag denne afgørende sejr kom dog holdets stjernespiller, Cristiano Ronaldos, problemer igen i fokus.
Den portugisiske superstjerne, der bar fodboldtrøje med eget navn nummer 7, havde en middelmådig præstation gennem hele kampen, hvor han rørte bolden 39 gange og mistede boldbesiddelsen 8 gange, hvilket gav ham en lav score på kun 6,6. Endnu mere bekymrende var hans udbrud under kampen – efter at en holdkammerat scorede det vindende mål, gik Ronaldo hen imod modstanderens målmand og lavede en yderst provokerende hovedtryksbevægelse. Hvis dommeren ikke havde overset det, ville et rødt kort næsten helt sikkert have været uundgåeligt.
Denne kontroversielle handling kommer på et følsomt tidspunkt, hvor Ronaldo er involveret i rygter om selvtillid. For nylig rapporterede saudiske medier, at han overvejede at anmode om en måneds orlov på grund af holdets taberrække, i den tro, at han var roden til holdets vanskelige situation. Selvom han proaktivt omfavnede og forsonede sig med modstanderholdet efter kampen, afslørede hans ukontrollerede præstation og middelmådige statistikker den vanskelige situation, denne tidligere superstjerne står over for: faldende fysisk form, vanskeligheder med at håndtere følelser og formindsket indflydelse på spillet.
Fra at være førende med 4 point til at være bagud med 7 point, og nu kæmpe for at indhente det forsømte, står AI Nassr og Cristiano Ronaldo begge ved en afgørende korsvej. En sejr er bestemt vigtig, men for en superstjerne, der bærer AI Nassr fodboldtrøje, tjener over 260 millioner dollars årligt og bærer hele holdets håb, er det at genvinde ensartet præstation og lederskab et mere kritisk spørgsmål for holdets titelaspirationer. Med pointforskellen, der mindskes, mens hans individuelle form forbliver dårlig, synes denne sejr at afsløre dybere problemer.






-280x280.jpg)




